Dt. Birol CANLI
Doktora Sorun ?
Öğrenmek istediklerininizi sorun.
Ad Soyad
E-Posta
Mesaj
 
ZİRKONYUM

Zirkonyum kaplama dişlerde klasik metal köprülerden farklı olarak, alt yapıda metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü bu altyapı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilme özelliğine sahip tek malzemedir.

Sistemin en büyük avantajı estetik olarak metal rengini yansıtmamasıdır.Ayrıca, ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla arka bölgedeki köprülerde de tam estetik bir görünüm sağlar.
Ayrıcac zirkonyum diş yapımında scanner denilen tarayıcı kamera yardımı ile elde edilen veriler bilgisayara yüklenir. Daha sonra diş altyapı tasarımları (CAD) yapılarak üretime (CAM) geçilir.Bloklardan kazınarak elde edilen zirkonyum altyapı hatasız olarak imal edilmiş olur.

Zirkonyum (zirkonyum diş kaplaması) geliştirilen bu teknolojiler ile tek diş kuron restorasyonlarından, 3-6 üye köprülerde, implant üstü kron - köprü çalışmalarında başarı ile kullanılmaktadır.

Estetik diş hekimliğinin göstermiş olduğu gelişmeler ile 2000’li yıllarda diş hekimliğinde, yüksek kuvvetlere oldukça dayanıklı ve diş renginde olan ‘zirkonyumZirkonyum kaplama porselen diş kullanılmaya başlanıldı.

Zirkonyum porselen kaplamaların avantajları :

  • Zirkonyum diş kaplama estetik yapısı ile doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça güçtür.
  • Zirkonyum kaplamanın ışık geçirgenlikleri vardır. Metal porselen gibi koyu renk yansıma yapmazlar.
  • Metal destekli porselen diş kaplamalarında özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşında oluşan opak görüntü zirkonyum porselenlerde oluşmaz.
  • Zirkonyum diş kaplama alerjik resksiyon yapmayan bir malzemedir.
  • Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez.
  • Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti metal rengini alarak porselen başlangıç noktaları ile dişeti arasında gri renkte bir hat oluşur. Zirkonyum porselen diş kaplama yapıldığında böyle bir sorun görülmez.
  • Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan soğuk sıcak hassasiyetini önlerler.
  • Zirkonyum porselenler yaklaşık 900 megapaskal dirence sahiptirler.
  • Bu özellikleri (dayanma kuvvetleri) sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar.
  • Zirkonyum metal destekli protezlere göre oldukça hafiftir.
  • Zirkonyumlar ağızda metalik tat vermezler.Galvanik akıma neden olmazlar.

Zirkonyum Porselen Diş Kaplaması Nedir ?

Estetik diş hekimliğinde gün geçtikçe metal içeren porselenlerden vazgeçiliyor. Daha sağlıklı daha estetik ve daha direçlilik gibi istediğimiz tüm özelliklere sahip olan bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır.
Zirkonyum esaslı porselenleri hem ön dişlerde kullanabilecek kadar doğal olmaları, hem de arka dişlerde kullanılabilecek sağlamlıkta olmaları sebebiyle güvenle tercih etmekteyiz. Bu sistemler hekimin ve hastanın hayatını daha kolay hale getirmektedir ve kişilerin yaşam kalitesini arttırmaktadır.
Zirkonyum günümüzde estetik diş hekimliğinin ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Zirkonyum Diş Kaplamasının Avantajları:

1- Dişeti kenarlarındaki koyu renklenmenin olmaması,
2- Daha estetik ve doğal dişe yakın görüntü vermesi,
3- Dişeti dostu.Allerjik reaksiyon oluşturmaması.
4- Cad cam sistem ile tam uyumlu mükemmel oturma sağlaması
Diş hekimliğinde kaplama ve köprü dediğimizde 3 farklı materyal vadır. Bunların hepsinin dış katmanı porselendir.
Bu 3 tedavide de ağızda gördüğümüz dış tabaka porselendir.
Hepsinin farklı kullanım alanları vardır.
1-Zirkonyum Porselenler (porselenin altında zirkonyum altyapı var)
2- Metal Destekli Porselenler (porselenin altında metal altyapı var)
3- Full Seramikler (porselenin altında farklı bir madde yok tamamen porselen)
Estetik diş kaplaması diş etinde renk dağişikliği yapmayan.diş etinde kanama yapmayan,doğal diş formunda,doğal diş renginde,karşı dişlerle uyumlu diş kaplaması demektir.
Çoğu zaman zirkonyum yapılmış ancak estetik uyumsuzluğu olan dişler görüyorum.Provalar dikkatlice yapılmalı gerekirse fotoğraf çekilerek hastanın kendi dişlerine rahatca karşıdan bakabilmesi sağlanmalıdır.
Zirkonyum porselen kaplama diş estetik beklentileri olan hastaların tercihidir.Bu nedenle kusursuz bir estetik diş görüntüsü vermek de hekimin görevidir.Sadece zirkonyum malzemenin kullanılması hasta memnuniyeti için yeterli olamaz.
Zirkonyum porselen diş fiyatları ile de farklı olduğu kadar en az bu oranda estetik ve biyolojik olarak hastaya beklentilerini geri verebilmelidir.
Zirkonyum kaplama diş fiyatlarının diğer metsl alt yapılı porselen diş kaplamalarına göre daha yüksek olması ve hastanın bu tekniği ve malzemeyi tercik etmesindeki asıl neden öncelikle estetik beklentilerinden kaynaklanmaktadır.
Zirkonyum diş porselenleri ile çalışan teknisyenlerin görevi de hasta memnuniyeti sağlanana kadar hekimin istediiği değişiklikleri porselen üzerinde gerçekleştirmek olmalıdır.
Metal porselenlerde fazla sayıda pişim yapıldığında metalde bir takım sorunlar yaşanmaktaydı.
Metaldeki gazlar hava kabarcıkları oluşturarak porseleni bozuyor ve istenmeyen sonuçlar yaşanıyordu. Zirkonyum alt yapı ile bu sorun ortadan kalkmış oldu.
Diş etinde koyu renk oluşmasını istemiyorsanız, kaplama dişlerinizin doğal dişler gibi ışık yansıtmasını istiyorsanız,zirkonyum bloklardan cad cam yöntemi ile oluşturulan zirkonyum alt yapılı kaplamalar sizin için uygundur.
Zirkonyum diş fiyatları metal porselen diş fiyatlarına göre daha yüksek olmasına rağmen elde edilen estetik ve uzun süre kullanılabilmesi açısından daha çok tavsiye edilmektedir.